Saopštenje za javnost: osamnaest godina ideje ŽIVETI USPRAVNO u Novom Sadu i šesnaesta godišnjica od osnivanja Centra
Centar „ŽIVETI USPRAVNO“ osnovan je na današnji dan 2002. u okviru Programa za psihosocijalnu podršku osobama s invaliditetom francuske humanitarne organizacije „HANDICAP INTERNATIONAL“ koja je 19. septembra 2000. otvorila savetovalište u Novom Sadu.
S obzirom na to i da je novembra 2000, prvi put u Novom Sadu angažovana personalna asistentkinja, da je 26. decembra, na inicijativu članova tima Savetovališta i moju osnovano „Novosadsko udriženje studenata sa invaliditetom“, da je 2003. sproveo prvo istraživanje o socijalnoj distanci Novosađana/ki prema građanima/kama s invaliditetom i da je 8. novembra 2008. započeo organizaciju usluge personalne asistencije za troje studenata uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, Centar će ove godine sumirati svoj dosadašnji rad dokumentarnim filmom o iskustvima osoba koje su, ili su bile upućene na njega i objvljivanjem informacija od značaja za stvaranje preduslova za samostalni život i jednakost svih u javnom govoru, što su osnovne teme s kojima je ideja življenja uspravno prisutna u Novom Sadu.
Ovogodišnji fokus rada Centra biće utvrđivanje stvarnih potreba za uslugom personalne asistencije među Novosađanima/kama. U skladu sa razmenjenim informacijama i obostranoj spoznaji važnosti usluge očekujemo veće učešće Grada Novog Sada u njenom finansiranju. Prošle godine koristile smo je samo nas četiri, Grad je pokrio troškove do septembra. Oktobarska i novenbarska plata zaposlenima na pružanju usluge personalne asistencije i iskustvene podrške isplaćene su 14. februara 2018. zahvaljujući delu ovogodišnje podrške „Rekonstrukcije ženskog fonda“, Prikupljamo sredstva za ostatak između ostalog i kroz kampanju na platformi //www.generosity.com/
Centar se, kao poslodavac i samozastupnička organizacija prošle godine kroz iskustva osoba koje su (bile) na njega upućene suočio sa nekolikim aspektima kršenja čl. 27 Međunarodne konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, pre svega u delu koji se tiče procene radne sposobnosti, i toga da se osobe s invaliditetom zapošljavaju po osnovu statusa osobe s invaliditetom, umesto po struci/stručnosti/kompetencijama ili radnim učinkom.
Budući da je u toku nekoliko javnih poziva kao mera podsticaja zapošljavanja osoba s invaliditetom, kao i javni pozivi NSZ i gradski za obavljane stručne prakse i prvo zapošljavanje, koristimo ovu priliku, da pozovemo poslodavce, pre svega pokrajinske, gradske i opštinske ustanove u APV da omogućavanjem prvog zapošljavanja i stručne prakse osobama s invaliditetom odgovarajućih struka omoguće njihovo upoznavanje sa funkcionisanjem javnog sektora i kroz radnu praksu i dalje potencijalno zapošljavanje ne bi li se omogućila puna primena principa NIŠTA O NAMA BEZ NAS na kome se zasnivaju obaveze država potpisnica proistekle iz čl. 4 Konvencije. Zabrana zapošljavanja u javnom sektoru ne važi za osobe s invaliditetom već duže od godinu dana. Promena u strukturi zaposlenih gotovo da i nema. Stoga je Centar uputio ovim povodom preporuku u avgustu i oktobru prošle godine da se zakonska obaveza zapošljavanja osoba s invaliditetom u ustanovama koje su direktni i indirektni korisnici pokrajinskog budžeta primenjuje u punoj meri. Sem sastanka s predstavnicima/ama Kancelarije Pokrajinskog zaštitnika građana i njegove inicijative da Skupština APV otvori ovu temu, do sada nije bilo nikakve reakcije. U međuvremenu priličan broj osoba s invaliditetom, bezmalo svi koji su se u poslednjih nekoliko godina u vezi s pitanjem zapošljavanja obraćali Centru, 4 meseca godišnje, bez obzira na stručnu spremu, znanje i dosadašnju praksu rade 4-6 meseci godišnje na javnim radovima po ugovoru o privremeno-povremenim poslovima.
Oktobra 2017. Centar je definisao novu misiju koja glasi: „Na temeljima pokreta za ljudska/građanska prava doprinosimo stvaranju preduslova za samostalni život i puno društveno učešće građana/ki zajedničkim stvaranjem usluga u zajednici na iskustvenoj odnosno vršnjačkoj osnovi”. Pred nama je godina u kojoj mnogo toga na polju ostvarivanja ljudskih i uže socijalnih prava može i treba da se unpredi, jer postoje domaći i međunarodni mehanizmi, uslovi i znanje za to. Potrudićemo se da urađeno u godini u kojoj se obeležava 70 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima doprinese punoj primeni dokumenata u sferi ljudskih prava koje je država potpisala, jer je to jedini način za stvarnu promenu prilika u kojima većina ljudi danas živi uz preduslov punog učešća svih u procesima koji se tiču života svakog/e od nas.
Predsednica Centra
mr Milica Mima Ružičić-Novković