16 GODINA OTKAKO CENTAR ORGANIZUJE USLUGU PERSONALNE ASISTENCIJE
Danas je 16 godina otkako je Centar u saradnji s Centrom za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije (CSŽ) organizovao prvi motivacioni trening za potencijalne korisnice/ke personalne asistencije (PA) u sali za sastanke Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje Novosadskom udruženju studenata sa invaliditetom odobrio je prvu dotaciju za ovu namenu jednoj studentkinji PMF-a iz Subotice, studentkinji Filozofskog fakulteta iz Pančeva i studentu FTN-a iz Novog Sada. Pokrajinski sekretarijat tada za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova odobrio je dotaciju za asistenciju nama dvema koje smo bile u radnom odnosu. Sam servis za njih troje počeo je odmah nakon treninga koji smo držali kolega Dimitrije Gligorijević, tadašnji predsednik CSŽ Jagodina, i ja. Na obuci je bilo oko 15 učesnika/ca, od kojih većina danas koristi asistenciju u optimalnom obimu u Novom Sadu i Subotici, a studentkinja iz Pančeva inicirala je prošle godine projektno finansiranje asistencije.
Ove 2 dotacije omogućile su da se Centar obrati Gradskoj upravi za socijalnu i dečju zaštitu predlogom da se na temelju onoga što je od 2001. CSŽ Srbija inicirao u 5 gradova Srbije odobre sredstva za pilotiranje usluge PA za 10 korisnika/ca u Novom Sadu, što je odobreno marta 2009. U maju je počela pripremna faza i ja sam počela da koristim uslugu odobrenom gradskom dotacijom, a u julu, nakon utvrđivanja potreba svih nas od strane tima koji su činile predstavnice CSŽ Srbija, CSR Novi Sad i Centra, počela je organizacija usluge za još 9 korisnika/ca iz Novog Sada, ukupno nas 10 i 2 studentkinje iz Subotice i Pančeva. Od novembra 2009. njeno pružanje od strane Centra nije prekidano uz paralelni zastupnički rad na njenom uvđenju u Odluku o soc. zaštiti Grada (2020) i nakon toga uz puno učešće studentkinje, kojoj je potrebna, u Odluku o socijalnoj zaštiti Opštine Bačka Palanka.
U međuvremenu, uz učešće CSŽ Srbija od početka procesa, 2011. u Zakon o socijalnoj zaštiti uvedena je usluga personalne asistencije i njeno finansiranje u nadležnosti je opština i gradova, sem siromašnim, u kojima je finansira resorno ministarstvo namenskim transferima. Dve godine kasnije u okviru Pravilnika o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite i pravilnikom o njihovom licenciranju definisani su minimalni standardi i kriterijumi o tome ko može da koristi uslugu personalne asistencije opštinskim sredstvima i šta ona obuhvata, ali definisanim kriterijumima najveći broj osoba kojima je asistencija potrebna: društveno neaktivne punoletne osobe, sve osobe sa stepenom oštećenja nižim od 100% koje ostvaruju pravo na osovni dodatak za tuđu negu i pomoć, osobe koje ne mogu samostalno da odlučuju o sebi i one koje su lišene poslovne sposobnosti nemaju pravo na finansiranje asistencije. S druge strane, gradovi i opštine (trenutno 33 za samo oko 460 korisnika/ca) odobravaju je samo u okviru minimalnog standarda od 20 do 40 sati nedeljno, izuzev Novog Sada, u kome je 2021. Pravilnikom o bližim uslovima i postupku za ostvarivanje prava na uslugu PA, zahvaljujući zastupničkom radu Centra, omogućen veći broj sati od državnog minimuma i celodnevna asistencija, za koju se broj korisnika određuje spram iznosa sredstava kojima Grad na godšnjem nivou raspolaže, ali se prilikom odobravanja većeg broja sati od definisanog državnog minimuma procedura usložnjava i medikalizovana je, te u tom delu ne prati preporuku Komiteta UN-a za praćenje sprovođenja čl. 19 Konvencije UN-a o pravima osoba sa invaliditetom, koje ukazuju na važnost optimalnog nivoa potrebne podrške i njene procene ne na osnovu stepena oštećenja već svih okolnosti koji se važne da bi osoba uz asistenciju i druge usluge u zajednici mogla samostalo da živi.
Centar je od novembra 2008. do decembra 2019. asistenciju organizovao gradskim i pokrajinskim dotacijama, u okviru javih radova i donacijama, paralelno prikupljajući donacije. Od uvođenja usluge u gradsku Odluku o socijalnoj zaštiti, donacijama i u okviru gradskih javnih radova Centar je pokrivao razliku do punog obima celodnevne usluge dvema osobama i donacijama ostale troškove radnih prava sem neta i pripadajućih doprinosa po satu pružene usluge, pošto Grad samo ove 2 stavke pokriva. Od 2017. Centar obezbeđuje asistenciju i/ili podršku u donošenju odluka za 8 osoba kojima je asistencija potrebna, ali ne ispunjavaju kriterijume iz čl. 99 Pravilnika o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite za njeno finansiranje.
Ove okolnosti stvorile su manjak od 24 miliona din. za period 2011-23, koji je u međuvremenu smanjen na 14.360.000 din, od kojih je 6.049.900 din. za deblokadu računa, od čega je glavnica uz kamatu Poreske uprave 3.886.598,28 din, a naknada za usluge poslovne banke 19.891,83 din. Dnevna kamata je između 1.400,00 i 1.500,00 din, poslovna banka periodično obračunava kamatu. Centar, da bi mu bila uplaćena odobrena namenska sredstva za asistenciju nas 6 u januaru i moju asistenciju od februara do decembra, mora otkloniti blokadu u ovom mesecu da se ne bi suočio s novim manjkom od 1,3 miliona din.
Mimo blokade ostalo je da se obezbedi još 111.194,37 din. da se pokrije prošlogodišnji manjak za indirektne troškove personalne asistencije za nas 17 i peer podršku 1 osobi, za koje je Grad odobrio dotaciju, ali je nije mogao uplatiti jer podleže blokadi. Ukupno za deblokadu, naknadu poslovne banke i ostatak prošlogodišnjeg manjka do 25. novembra Centar mora obezbediti 6.182.586,2 din.
Trenutno, sem meni, Centar organizuje asistenciju dvema mladim osobama koje zbog toga što im je potrebna podrška u odlučivanju nemaju pravo na finansiranje asistencije iz budžeta gradova Beograd i Novi Sad, a 1 od njih dvoje bez asistencije uz podršku u donošenju odluka ne bi mogao da studira.
Ostale korisnici/e u Novom Sadu, koji imaju pravo na asistenciju, a koristili su je do decembra 2023. ili januara 2024. u organizaciji Centra, po obaveštenju Uprave za trezor da i namenska sredstva za asistenciju podležu blokadi, opredelili su se za to da im asistenciju organizuju druga 2 licencirana pružaoca u Novom Sadu, od kojih su 1 licencirali troje kolega koji su do decembra 2023. bili članovi/ce Centra. Grad Novi Sad i Opština Bačka Palanka, na inicijativu Centra, jedini u Srbiji omogućavaju da korisnici/e direktno biraju među licenciranim pružaocima na njihovom području ili najbliže. Korisnici/e u Novom Sadu insistirali su na tome da ne moraju da budu dovedeni u situaciju da im uslugu pruža pravno lice koje nije samozastupnička organizacija.
Moje iskustvo kao korisnice asistencije potvrđuje stanovište međunarodnog pokreta za samostalni život da uz sve obaveze iz Zakona o radu i Zakona o soc. zaštiti, namenska sredstva za asistenciju, koja obuhvataju troškove radnih prava, računovodstveno administrativne i peer podršku, treba da se uplaćuju direktno na račun korisnika/ca da ima izbor u svakom trenutku između toga da sam/a sebi organizuje uslugu i zaposli asistente/kinje ili da se za organizaciju usluge obrati licenciranom pružaocu. Moj izbor je da mi uslugu zbog svoje misije i svega što je uradio na ovom polju pruža Centar. Kad sam se obratila Centru za socijalni rad u vezi s rešenjem s obzirom na razloge zbog kojih su Centrovi računi pod blokadom, uputili su me na druga 2 pružaoca, što je redukovanje mog prava na izbor. Mimo toga, dok se ne promene državni kriterijumi o tome ko ima prvo na asistenciju, dvoje trenutnih mladih korisnika/ca nemaju se nikom drugom obratiti sem Centru.
Za korisnika iz Beograda njegova majka i ja pokušale smo sve da mu je ne mora orgnizovati Centar, odnosno da ostvari pravo na gradsko finansranje, ali je zbog državnih minimalnih standarda od svih instanci odbijen. Zbog toga je Centar u njegovo ime 31.10. uputio pritužbu poverenici za zaštitu ravnopravnosti za diskriminaciju u vezi sa obezbeđivanjem javne usluge zbog ličnog svojstva, a u cilju da utiče na promenu postojećih propisa u oblasti soc. zaštite u vezi s ostvarivanjem prava na asistenciju i procenama u nadležnosti Miistarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, i primeni preporuka Komiteta UN-a o pravima osoba sa invaliditetom u vezi s njima jer su posledice ugrožavanje punog učešća osobe u društvu i lančana diskriminacija od strane instanci nadležnih za sprovođenje Zakona o socijalnoj zaštiti na lokalnom nivou: CSR, nadležnih opštinskih odeljenja, sekretarijata ili uprava i licenciranih pružalaca usluge. Ako neko ne ispunjava državne kriterijume, do njihove promene, nijedno telo, sedmogodišnja praksa Centra je to pokazala, sem delom u Novom Sadu, nije pokušalo da nađe prelazno rešenje.
Pozivam vas da donirate na račun Centa 340-11001286-31 ili na stranici opšte donacijske kampanje PODRŽITE RAD CENTRA “ŽIVETI USPRAVNO” | Donacije.rs da do 15.11. pokrijemo prošlogodišnji manjak u iznosu od 112.894,37, da bismo se nakon toga mogli usmeriti samo na deblokadu računa
mr Milica Mima Ružičić-Novković, predsednica Centra